Co symbolizują kwiaty na ślubie?

bukiet ślubny

Wokół samej ceremonii zaślubin oraz wesela przez wieki narosło wiele przesądów oraz symboli, która ma wpłynąć na przyszłe, szczęśliwe życie młodej pary. Wśród wielu dziś pod lupę zostanie wzięta symbolika kwiatów, które są nieodłącznym elementem panny młodej.

Kwiaty do ślubnego bukietu i wianka

Wzorów bukietów ślubnych jest tyle, ile gustów panien młodych. Tak naprawdę bukiety są jak trendy, zmieniają się z biegiem lat. Jak powszechnie wiadomo, dzięki kwiatom można wiele przekazać, ponieważ każdy z nich ma zawarty w sobie kod, czyli przekaz. Mowa kwiatów może dużo nam powiedzieć o kobiecie, która wychodzi za mąż.

Symbolika ślubnych kwiatów

Kwiaty nieodłącznie są związane ze ślubem i niemal w każdym kraju są związane z nim szczególne obyczaje. Czy żywe, czy sztuczne kwiaty muszą znaleźć się na ślubie. Bez nich nie można wyobrazić sobie nawet oczepin, kiedy ważą się losy kolejnej panny młodej – ta, która następna złapie bukiet może liczyć na ślub.

Lilie w bukiecie ślubnym i we wianku są oznaką niewinności. Tulipany ogłaszają radość, a bzy i cyklamenty szczęście i bogactwo. Jednak pionierkami są róże: białe oraz czerone oznaczają miłość lub namiętność i pożądanie oraz stałość. Należy unikać żółtych, które przez niektórych są uważane za symbol zazdrości i zdrady.

Wiele osób unika w ślubnych dekoracjach kalii i lilii, niezmiennie kojarzonych z uroczystościami pogrzebowymi – podobno przynoszą nieszczęście, ale przyciągają bogactwo. Jednak która z zakochanych panien młodych odrzuciłaby miłość dla pieniędzy?

Dziś bukiet ślubny dobierany jest raczej ze względu na gust i na dopasowanie do pozostałych dekoracji: sali weselnej i kościoła niż na symbolikę.

Kobieta, która wybierze bukiet ślubny w czerwieniach oznajmi otoczeniu o swojej płomiennej miłości i namiętności do swojego wybranka oraz o pożądaniu. Jej charakter zapewne jest porywczy i emocjonalny.

Żółte bukiety wybiorą dziewczyny pogodne, towarzyskie i otwarte. Żołty kolor przypomina słońce, jest więc optymistycznym przekazem dla świata. Wspaniałym motywem ślubnym będą wakacyjne słoneczniki.

Różowy bukiet ślubny wybiorą dziewczyny delikatne i kobiece, jednak kolor różowy świadczy o wielkim uczuciu oraz kochliwości. Różowy kolor zyskał stopień najmodniejszego odcienia ślubnego, a dokładniej odcień pudrowego różu.

Rzadziej spotykane są bukiety fioletowe, które wybierają osoby hojne i wielkoduszne. Fioletowe kwiaty są często wybierane na ślub ze względu na to, że doskonale komponują się z kolorem zieleni.

Bez względu na to, jaki kolor wybierze panna młoda, powinna pamiętać o tym, aby dobrze komponował się z suknią i garniturem pana młodego.

One thought on “Co symbolizują kwiaty na ślubie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.