Ekologiczne ubrania – czy rzeczywiście takie istnieją? Czy certyfikaty na metkach bawełnianej odzieży mają jakąś wartość? Kiedy szczególnie warto postawić na ubrania z certyfikowanej bawełny?
Bawełna to materiał powszechnie znany i na pewno wszyscy mamy wiele ubrań wykonanych właśnie z bawełny. Tkanina ta tworzona jest z rośliny o nazwie bawełna i złożony jest z wyciągniętych włókien. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dobrym wchłanianiem wilgoci ze środowiska – może wchłonąć aż 25% pary wodnej, i materiał dalej jest suchy. Zależnie od grubości bawełny możemy mieć odpowiedni dla nas efekt. Gruby materiał może zatrzymać ciepło, a cieńsza tkanina zagwarantuje przewiew. W dodatku bawełna nie uczula, w konsekwencji jest idealną tkaniną dla alergików.
Czym różni się bawełna ekologiczna i organiczna od zwykłej?
Bawełna organiczna różni się od zwykłej bawełny procesem produkcji. Ze względu na sporą popularność tej tkaniny, ogromna ilość upraw bywa naszpikowana środkami chemicznymi oraz preparatami owadobójczymi. Później w trakcie zbiorów również stosowana jest chemia, a sam proces przędzenia tkaniny też najczęściej pestycydów nie żałuje. W związku z tym taka zwykła bawełna w każdym etapie dostaje ogromne ilości środków chemicznych, co jak pewnie jest dosyć oczywiste, nie jest zdrowe dla naszej skóry i często powoduje alergie lub wysypki.
Bawełna organiczna cechuje się trochę innym procesem produkcji, w którym minimalizuje się użycie chemikaliów przy uprawach i zamienia się je na naturalne odpowiedniki. Potem sam sposób zbiorów bawełny również różni się, dlatego, że stosowany jest ręczny zbiór. Przy końcu produkcji, w razie potrzeby zafarbowania tkaniny, również stosuje się tylko naturalne barwniki. Dlatego właśnie bawełna ta nosi również nazwę ekologicznej.
Czym są certyfikaty i czy każda bawełna je posiada?
Jeśli kiedykolwiek kupowaliście tkaniny to z dużą dozą prawdopodobieństwa zwróciliście uwagę na to, że wiadomość o tym, że bawełna posiada certyfikat jest bardzo widoczna. Najczęściej spotykany jest certyfikat OEKO-TEX, który oznacza, że materiał nie zawiera wcale niebezpiecznych dla organizmu związków chemicznych, a więc, jest właściwa dla dzieci, dorosłych, a także dla zwierząt.
Kolejnym popularnym certyfikatem jest certyfikat GOTS, czyli Globas Organic Textile Standard. Bawełna mająca taki certyfikat jest bawełną ekologiczną i nie chodzi tutaj tylko o etap, kiedy bawełna jest na polu uprawnym, ale również mówi o wszystkich kolejnych etapach, czyli zbieraniu i potem przędzeniu materiału. Jeżeli widzimy, że tkanina posiada certyfikat gots, to możemy mieć pewność, że osoby pracujące przy każdym kolejnym etapie wyprodukowania tkaniny, dostali za swoją pracę dobrą wypłatę i zostały respektowane ich prawa. Oprócz tego w trakcie produkcji były stosowane jedynie półprodukty przyjazne środowisku.
Certyfikat GOTS może być podzielony na 2 typy: organic i made with (x%) organic. Bawełna, która posiada ten pierwszy certyfikat musi mieć co najmniej 95% włókien certyfikowanych, za to tkanina z certyfikatem made with (x%) organic będzie mieć ich nie mniej niż 70%, jednak z zaznaczeniem, że włókien syntetycznych może być najwyżej 10%.
Trzecim certyfikatem, jaki jest często spotykany, to GRS. Materiały posiadające ten certyfikat muszą mieć w swoim składzie minimum 20% materiałów pochodzących z recyklingu, jednak żeby móc użyć do nich oficjalny logotyp, musi być ich minimum połowę.
Dlaczego należy zwracać uwagę na to, czy ubranka dla dzieci są z certyfikowanej bawełny?
Najbardziej oczywistym powodem jest maksymalna naturalność ubranek dla dzieci, które stworzone są z bawełny ekologicznej. Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że materiał ten uczuli naszą pociechę, albo w pewien sposób przyczyni się do wysypki. Kolejnym powodem jest to, że tego typu tkanina najczęściej charakteryzuje się większą trwałością, a dzięki temu może nam posłużyć dłużej. Nawet jeżeli nasze dziecko szybko z tej rzeczy wyrośnie, to możemy oddać to ekologiczne ubranka dla dzieci i niemowląt możemy oddać komuś z rodziny bądź znajomych, albo sprzedać je. Niestety ubranka dla dzieci, bez certyfikatu GOTS zdecydowanie szybciej niszczą się.
Reasumując, należy patrzeć na to, czy produkty, które zamawiamy zrobione są z certyfikowanej bawełny, czy nie. Główne powody, dla których bawełna ekologiczna jest korzystniejszym wyborem to:
- nie wykorzystywanie pestycydów podczas uprawy bawełny,
- właściwe warunki pracy oraz wypłaty dla pracowników,
- brak sztucznych oraz chemicznych barwników,
- o wiele mniejsza szansa, że materiał przyczyni się do podrażnienia.