Co to jest dzianina? Zalety i wady

Kobieta ma na sobie ubrania z dzianiny

Materiały wykorzystywane do szycia między innymi ubrań dzieli się na tkaniny oraz dzianiny. Różnią się one między sobą sposobem pozyskania materiału oraz jego pochodzeniem. Dzianina jest bardzo powszechnie wykorzystywanym materiałem o kilku charakterystycznych cechach. Czym jest dzianina i jakie są jej najważniejsze wady oraz zalety?

Czym jest dzianina?

Dzianina jest płaskim wyrobem włókienniczym, który powstaje poprzez tworzenie rzędów lub kolumn z połączonych ze sobą oczek. Dzianina tworzona jest z jednej nitki na szydełkarkach lub na osnowarce. Przędza w przypadku dzianiny jest bardzo wrobiona, co wpływa na jej wysoką elastyczność i rozciągliwość. Dzianina jest materiałem bardzo lekkim oraz cienkim, dzięki czemu posiada wiele zastosowań. Może być gładka, wzorzysta, ażurowa, fakturowana lub też z okrywą włókienną.

Zgodnie z podstawowym podziałem dzianiny można podzielić na rządkowe i kolumienkowe. Podział ten wynika z zastosowanego rodzaju splotu. To jednak nie jedyny istniejący podział dzianin. Do każdego ze splotów można dodatkowo przyporządkować konkretny rodzaj dzianiny. Dzianina o splocie rządkowym dzieli się na dzianinę swetrową, dżersej oraz dzianinę ściągaczową. Natomiast dzianiny o splocie kolumienkowym to trykot lub tiul.

Jakie są podstawowe zalety dzianiny?

Ogromnym plusem dzianin jest fakt, że materiał ten pozwala na stworzenie przeróżnych faktur i wzorów. Do podstawowych zalet dzianiny należą również między innymi:

  • duża elastyczność materiału,
  • miękkość,
  • przyjemność noszenia,
  • dopasowywanie się do ciała,
  • przewiewność materiału,
  • rozciągliwość,
  • niskie koszty produkcji.

Wymienione wyżej zalety dzianiny sprawiają, że tak chętnie wykorzystywana jest w branży odzieżowej. Przy czym należy zaznaczyć, że dzianiny stosowane są głównie do produkcji mniejszych partii ubrań. W produkcji masowej zdecydowanie częściej wykorzystywane są tkaniny lub inne materiały.

Jakie są wady dzianiny?

Tak jak każdy inny materiał, dzianiny posiadają również wady. Jedną z nich jest skłonność dzianiny do wypychania się i odkształcania, na przykład na łokciach lub rękawach. Dzianiny są też mniej trwałe i odporne na uszkodzenia. Dodatkowo ze względu na swoją strukturę nie nadają się do ochrony przed zimnem czy wiatrem.

Zastosowanie dzianiny w branży odzieżowej

Dzianina znajduje szerokie zastosowanie w produkcji ubrań. Najczęściej dzianiny są wykorzystywane do produkcji rajstop, skarpet, pończoch, swetrów, czapek i szalików. Jednak tak naprawdę można stworzyć z niej również sukienki, T-shirty i wiele innych.

Podsumowanie

Dzianina jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Ze względu na miękkość materiału, jego elastyczność i przewiewność chętnie wykorzystywana jest do produkcji koszulek, swetrów czy kardiganów. Zaletą ubrań wyprodukowanych z dzianiny jest też skłonność do dopasowywania się do ciała, dzięki czemu dzianinowe ubrania dobrze dopasowują się do każdej figury. Materiały takie jak dzianina to dobry surowiec do produkcji niemal wszystkich elementów garderoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.