Dzianiny i tkaniny to dwa różne i główne rodzaje wyrobów włókienniczych. Do produkcji obydwu rodzajów materiałów wykorzystuje się podobne rodzaje włókien, takich jak bawełniane, wiskozowe, poliestrowe, wełniane, mieszane i in. Ich skład zatem może być zbliżony, jednak zasadnicza różnica tkwi w budowie, właściwościach materiału i zastosowaniu.
1. Tkanina
Budowa
Proces produkcji tkanin polega na tkaniu na krosnach. Dwa rodzaje nici, osnowę i wątek, krzyżuje się ze sobą, po wcześniejszym rozciągnięciu i mocnym naprężeniu. W celu zapewnienia odpowiedniego naprężenia materiału, brzegi tkaniny tkane są gęściej niż pozostałe części.
Właściwości
Dzięki odpowiedniemu procesowi produkcji, tkaniny stają się nierozciągliwe i stabilne. Są podatne na cięcie i zapewniają łatwość i komfort w szyciu, również na maszynie. Ze względu na małą rozciągliwość, w wykrojach uwzględnia się luz, a także wykonuje się zaszewki i cięcia, które dopasowują się do kształtu figury. Często stosuje się również dodatki elastycznych włókien (np. elastanu), które zapewniają komfort użytkowania nawet najbardziej dopasowanej garderoby.
Zastosowanie
Tkaniny mają bardzo szerokie zastosowanie we włókiennictwie, a przede wszystkim w przemyśle odzieżowym. Oczywiście, najbardziej cenione są tkaniny o naturalnym pochodzeniu, zwierzęcym (np. kaszmir, wełna) lub roślinnym (np. bawełna, jedwab) i to właśnie one głównie stanowią budulec naszej garderoby. Zapewniają dobrą cyrkulację powietrza nawet w najcieplejsze dni, charakteryzują się trwałością i długą żywotnością przy odpowiedniej pielęgnacji.
Ze względu na zastosowanie tkanin, dzielimy je na użytkowe, dekoracyjne oraz techniczne. Tkaniny użytkowe znajdują zastosowanie w przemyśle odzieżowym, tkaniny dekoracyjne wykorzystuje się do produkcji mebli i artykułów dekoracyjnych. Tkaniny techniczne mają specjalne właściwości, dzięki czemu mogą być stosowane w trudnych warunkach. Wykorzystuje się je zatem w przemyśle, budownictwie, służbie zdrowia, czy wojsku.
2. Dzianina
Budowa
Dzianina powstaje w wyniku formowania przędzy w kształt oczek, przez co nić jest bardzo pofalowana, nie tak bardzo naprężona jak w przypadku tkaniny, dzięki czemu może się rozciągać. Dzianinę tworzy się z pojedynczej nitki na szydełkarkach oraz z jednej lub wielu osnów na osnowarkach. Ten rodzaj materiału może być gładki, ażurowy, wzorzysty, a także fakturowany. Jego zasadniczą cechą, wpływającą na wygląd i właściwości, jest stopień ścisłości, na którą składa się długość nitki w oczku oraz splot dzianiny.
Właściwości
Dzięki unikalnemu procesowi produkcji, dzianina charakteryzuje się dużą elastycznością i rozciągliwością we wszystkich niemal kierunkach. Zastosowanie techniki falowania i szydełkowania zapewnia jej miękkość i przewiewność. Wspomniana elastyczność jest dużą zaletą dzianiny, wpływa ona na komfort noszenia ubrań z niej zrobionych, a także na samo szycie. Wykroje pod dzianinę są w zasadzie bardzo proste, w przeciwieństwie do tkanin nie wymagają zaszewek ani cięć, gdyż nawet w przypadku bardzo dopasowanych fasonów materiał zachowuje swoją elastyczność. Niestety, ta właściwość ma też swoją wadę, dzianinowe wyroby bardzo łatwo się odkształcają, najczęściej w miejscach rozciąganych przy noszeniu (np. na wysokości kolan w spodniach albo łokci w swetrze).
Zastosowanie
Ze względu na swoją miękkość i elastyczność oraz wygląd przypominający wełnę, dzianiny doskonale sprawdzają się głównie w przemyśle odzieżowym. Najczęściej produkuje się z nich skarpety, czapki, szaliki, rękawiczki, a także rajstopy, doskonale sprawdzają się jako surowiec na rajstopy, pończochy, bluzki i swetry. Oprócz odzieży, chętnie są wybierane do produkcji poduszek, koców, czy tkanin obiciowych.
Stosowanie coraz bardziej zaawansowanych technologii produkcyjnych sprawia, że w ofercie producentów pojawiają się dzianiny o innowacyjnych właściwościach, takich jak antybakteryjne (dzięki specjalnej powłoce antybakteryjnej) czy wodoodporne (dzięki impregnacji).
Na rynku dostępne są materiały dzianinowe w różnych wzorach, fakturach i gramaturach, dzięki czemu mają one bardzo uniwersalne zastosowanie.
Duży wybór tkanin i dzianin ma w ofercie sklep Bawelna-Tkaniny.