Meble dla dziecka powinny tworzyć nie tylko odpowiedni klimat, ale też być funkcjonalne. Mają służyć dziecku, a jednocześnie wspierać organizację jego pokoju. To istotny element dziecięcej przestrzeni. Sprawdź, czym się kierować w wyborze mebli, aby mogły dekorować pokój Twojego dziecka przez co najmniej kilka lat.
Czym się kierować w wyborze mebli dla dziecka?
Musisz wziąć pod uwagę 5 najważniejszych czynników, zanim zdecydujesz się na zakup mebli.
- Bezpieczeństwo. Decyduje o zakupie. Dobre sprzęty muszą spełniać normy i mieć certyfikaty. Zwracaj uwagę na krawędzie i brzegi, które nie powinny być ostre. Wystające elementy i zadziory narażają dziecko na urazy i skaleczenia. Meble powinny posiadać mechanizmy zabezpieczające przed przytrzaśnięciem palców. Nie mogą zawierać szkodliwych substancji. Powinny być stabilne i wytrzymałe.
- Wiek dziecka jest ważny, ponieważ pozwala na dostosowanie mebli do wzrostu pociechy i poziomu jej rozwoju. Łóżko, biurko, krzesło muszą zapewnić dziecku swobodę ruchów oraz wspomagać jego prawidłową postawę. Biurko nie może być za niskie, bo dziecko będzie się garbić, a to niekorzystnie wpłynie na jego kręgosłup.
- Wielkość pokoju ma znaczenie. Do małego wnętrza nie możesz wstawić dużo mebli. Przytłoczą przestrzeń, pomniejszą i utrudnią poruszanie się. Przed zakupem musisz wszystko pomierzyć i dobrze zaplanować. Z centymetrem i ołówkiem w ręku. Duży pokój musisz tak zagospodarować, aby nie świecił pustkami.
- Styl pokoju kreuje atmosferę i klimat. Jeśli decydujesz się na meble z bajkowym motywem, pamiętaj, że Twoje dziecko się zmienia i za rok może już lubić zupełnie innych bohaterów. Najbardziej uniwersalny jest styl naturalny, w którym przeważają jasne kolory i proste kształty. Dziecięcy pokój z meblami w takim nurcie jest ponadczasowy i służy długie lata.
- Jakość materiałów wpływa na trwałość i solidność mebli. Najbardziej sprawdzą się te z naturalnego drewna. Choć są droższe od laminowanych, to warto w nie zainwestować.
Co powinny mieć zawierać dziecięce meble?
Podstawą jest wygodne i dopasowane do potrzeb dziecka łóżko z wygodnym materacem. Obowiązkowy jest warsztat pracy. Biurko starszemu dziecku musi zapewnić wyprostowaną postawę, kiedy siedzi. Nie może być za niskie. Najlepiej sprawdzą się modele z ruchomym blatem. Krzesło musi być wygodne, ergonomiczne, regulowane i zapewniające obrót o 360 stopni. U młodszych dzieci sprawdzi się stolik z krzesełkiem. Bardzo ważna jest komoda, która może służyć do przechowywania zabawek lub ubrań. Modułowe meble są bardziej funkcjonalne, bo dają większe możliwości organizacyjne. Nie zawsze jednak wielkość pomieszczenia pozwala nam na takie rozwiązanie. Obowiązkowa jest szafa, w której dziecko przechowa swoje ubrania. Jeżeli pomieszczenie jest niskie, ze skosami, lepszą opcją będzie wybór mebli na zamówienie, z dostosowaniem ich odpowiedniej wysokości. Półki, regałyprzydają się, kiedy Twoja pociecha kolekcjonuje klocki lego lub jest miłośnikiem książek. Przykładową ofertę mebli dla dzieci znajdziesz na https://ola4kids.pl.
Kolory mebli są ważne
Kolorystykę pokoju wybieraj zawsze pierwszą, a dopiero do niej dobieraj meble. Kolor szaf powinien się wpisywać w styl pokoju. Białe meble będą ładną oprawą w przyjaznym i modnym nurcie skandynawskim. Są ponadczasowe i uniwersalne. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie malujesz ścian, a zmieniasz tylko umeblowanie, to zachowaj podstawowe zasady łączenia kolorów. Żółte meble będą pasować do neutralnych kolorów ścian. Trudno będzie je zestawić z różowymi odcieniami. Połącz je z szarością ścian, a stworzysz wyjątkowy pokój dla nastolatka. Najbezpieczniejszą opcją są stonowane kolory frontów: biały, kremowy, szary lub naturalny kolor jasnego drewna. Będą pasować do większości aranżacji i pozwolą na wprowadzenie do pokoju kontrastowych i tematycznych dodatków.
W wyborze mebli ważne jest zachowanie spójności. Funkcjonalność i bezpieczeństwo są równie istotne. Meble mają wspierać rozwój dziecka i ułatwiać mu organizację w przestrzeni, która jest dla niego ważna. Poza tym powinny podkreślać charakter dziecka i osobowość.