Jak zorganizować ślub w ogrodzie

Przygotowania do ślubu w ogrodzie

Ten dzień powinien być idealny. Pary coraz częściej wybierają mniej standardowe miejsca niż do tej pory. Powodzeniem cieszą się takie miejsca na weselną imprezę jak stodoła czy ogród.

Wesele w plenerze

Z roku na rok przybywa miejsc gdzie możemy urządzić wesele nie ograniczając się do zamkniętych ścianami budynków. Równym powodzeniem cieszą się śluby organizowane w dworkach oraz w przyległych do nich ogrodach. Oczywiście pogoda może nie dopisać, wtedy zwykle organizator umożliwia organizację uroczystości w pomieszczeniu.

Ogród przygotowany do wesela

Mając ogród sporych rozmiarów i planując w nim wesele dobrze jest go odpowiednio do tego celu przygotować. Na pewno musimy wziąć pod uwagę, że konieczne będzie miejsce pod stoły oraz na parkiet do tańczenia. Realizując ogród pod wesela należy wziąć pod uwagę całą infrastrukturę ułatwiającą realizację całej uroczystości. Należy mieć na uwagę także przejścia dla obsługi, która będzie podawać do stołu dania.

Krzesła na wesele
pixabay.com

O czym należy pamiętać

Urządzając wesele w ogrodzie weźmy pod uwagę takie aspekty jak:

  • podest pod stoły;
  • podest taneczny;
  • przejścia komunikacyjne;
  • miejsca do odpoczynku;
  • oświetlenie;
  • kwiaty;
  • menu;
  • pawilon.

Jakie rośliny na wesele w ogrodzie

Planując przygotowanie wesela najlepiej jest zacząć od ogrodu. Trawnik powinien być dobrze założony z odpowiednią darnią, tak aby buty gości nie zapadały się w miękkiej ziemi. Istotną sprawą są też ścieżki oraz podesty na stoły i do tańczenia. Aby nie tracić zielonego dywanu zawsze można na podest pod stołami położyć sztuczną trawę. Pamiętajmy, że panie będą na pewno chciały pojawić się w butach na obcasach, a chodzenie w nich po miękkiej trawie jest niezbyt przyjemne.

Ogród urządzimy bardzo gustownie przy pomocy roślin wieloletnich, cięte oraz tiule czy inne elementy będą tylko dodatkami. Byliny już w następnym roku będą wyglądać efektownie. Wybierajmy do sadzenia te rośliny, które mają okres kwitnienia w lecie, kiedy organizuje się najwięcej wesel. Jednymi z najbardziej polecanych będą róże. Wybierajmy odmiany kwitnące jak najdłużej, niektóre z nich kwitną dwa razy w roku.

Ładnie kwitnące róże idealne do ogrodu znajdziemy w internetowych sklepach ogrodniczych.

Zaproszenia

Wybór wzorów zaproszeń ślubnych jest ogromna ilość. W przypadku wesela organizowanego w ogrodzie warto postawić na takie z motywem naturalnym. Natomiast koniecznie należy umieścić w nim informację o tym, że impreza odbędzie się w plenerze. To pozwoli gościom odpowiednio dobrać kreację.

Oświetlenie

Oświetlenie w plenerze to ważna rzecz. Po zachodzie słońca konieczne jest korzystanie ze źródła światła. Dzięki niemu można też z powodzeniem zrobić piękną, romantyczną aranżację stołów oraz całego ogrodu.

Jeden rodzaj światła powinien być ogólny. Dobrym rozwiązaniem mogą być łańcuchy ledowe z ozdobnymi żarówkami czy lampiony, które rozproszą światło i delikatnie rozjaśnią mroki nocy na ścieżkach. Przy miejscach do odpoczynku, oczkach wodnych oraz ciekawych roślinach warto zamontować światło punktowe, aby je dodatkowo wyeksponować.

Stół oraz miejsce do tańczenia wymagają odpowiedniego dodatkowego oświetlenia. Na stole możemy postawić świece w ozdobnych szkłach. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowego łańcucha lampionów czy ozdobnych żarówek.

Zadaszenie

Jeśli ma to być wesele w plenerze to wydaje się, że zadaszenie nie jest konieczne. Jednakże z doświadczenia można wysnuć wniosek, że nie zaszkodzi, a czasem jest wręcz niezastąpione. Zwłaszcza jeśli mamy ogród z wystawą południową. Słońce nawet późnym popołudniem w lecie potrafi mocno jeszcze grzać. Więc ochrona w postaci baldachimu przyda się zarówno nad stołami, jak też nad podestem do tańczenia.

Krzesła białe w ogrodzie
pixabay.com

Ponadto do baldachimu można dodatkowo dołączyć . Na jego tle dobrze jest wyeksponować kompozycje roślinne. Poza tym ochronią gości przed promieniami słońca oraz przed wieczorną rosą.

Menu

Organizując menu na wesele w plenerze możemy sięgnąć zarówno po gotowe zestawy jak też zorganizować własny. W lecie dobrze się sprawdzą lekkie przekąski oraz dania orzeźwiające. Świeże powietrze często wzmaga apetyt więc w menu nie powinno zabraknąć ciepłej i sytej kolacji późnym wieczorem.

Ścieżki i przejścia

Ścieżki oraz cała komunikacja w ogrodzie powinna być rozwiązana w najbardziej prosty sposób. Tworzenie malowniczych krętych dość do ważnych punktów nie jest ergonomiczne z dwóch powodów. Wydłużamy niepotrzebnie trasę, po drugie ludzie mają tendencje do „skracania sobie drogi”. Więc oszczędzając czasu sobie i użytkownikom ogrodu układajmy ścieżki w jak najprostszej linii od punktu do punktu.

Ogród, w którym będą się odbywały śluby ma mieć ładny wygląd praktycznie od wiosny do jesieni. Oczywiście nie wszystkie rośliny w tym czasie będą wyglądać efektownie dlatego najlepiej jest podzielić je na kwitnące wiosną, latem i w sezonie jesiennym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.