Jakie rozróżniamy rodzaje odzieży kompresyjnej?

Mężczyzna na siłowni w odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna najczęściej jest używana przez sportowców, aby poprawić zarówno wydajność, jak i regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym. Dlatego też, jeśli jesteś osobą aktywną, to warto dowiedzieć się więcej o jej zaletach.

Jakie rozróżniamy rodzaje odzieży kompresyjnej?

Właściwy rozmiar i odpowiedni materiał to podstawowe wytyczne, którymi należy się kierować przy zakupie profesjonalnej odzieży sportowej. Jeśli preferujemy wysoką jakość produktów, to na stroju treningowym, nie warto oszczędzać, ponieważ może to niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu.

W skład podstawowej odzieży kompresyjnej zaliczają się: spodenki uciskowe, legginsy, koszulki, rękawy kompresyjne, czapki, czy też rękawice.

Oczywiście wszystkie ubrania zaprojektowane są w ten sposób, aby zapewnić mocne wsparcie podczas ćwiczeń oraz ułatwić regenerację mięśni po konkretnej, sportowej aktywności.

Zdecydowanie najpopularniejsze są koszulki kompresyjne, które charakteryzują się bardzo obcisłym krojem, pomagającym skutecznie podtrzymywać mięśnie podczas treningu. Poza tym uszyte są zazwyczaj z lekkich materiałów, ułatwiających prawidłowy obieg powietrza. Użyte do ich wykonania tkaniny, świetnie odprowadzają wilgoć na zewnątrz, która dzięki temu ma możliwość swobodnego odparowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu sportowe koszulki uciskowe umożliwiają zachowanie prawidłowej gospodarki cieplnej organizmu, nawet podczas intensywnych ćwiczeń.

Czym powinny charakteryzować się spodenki uciskowe?

Profesjonalne szorty kompresyjne powinny skutecznie wspierać mięśnie. Dlatego też muszą być uszyte z elastycznego i odprowadzającego wilgoć na zewnątrz materiału. Najlepszy wybór stanowią spodenki z wewnętrzną kompresją oraz z zewnętrzną, siatkową warstwą, zapewniającą dodatkową osłonę. Oddychająca tkanina aktywnie i skutecznie odprowadza nadmiar potu i wilgoci, gwarantując skórze przyjemny chłód, suchość i tym samym pełny komfort podczas ćwiczeń.

Odpowiednie szorty uciskowe dają dynamiczne wsparcie, które pozwala na dłuższą aktywność. Poza tym skutecznie ograniczają ruchy mięśni, co zmniejsza ogólne ryzyko kontuzji i jednocześnie ułatwia przyjęcie najlepszej pozycji. Spodenki kompresyjne, które precyzyjnie owijają uda, pomagają zmniejszyć zmęczenie i bolesność mięśni, równocześnie zapewniając pełną swobodę ruchów podczas treningu. Odzież sportowa musi być wykonana z wytrzymałej i elastycznej tkaniny, o dużej rozciągliwości, ponieważ jest ona mocniej eksploatowana niż zwykłe, codzienne ubrania.

Wybierając sportowe szorty, dobrze jest wybrać model z płaskim, dobrze przylegającym do skóry pasem i wewnętrznym ściągaczem. Dzięki temu będziemy mogli je regulować tak, aby idealnie dopasowywały się do sylwetki

Jakie wybrać legginsy do biegania?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze sportowych legginsów, jest wysoka jakość i rzetelne wykonanie. Oczywiście styl i ciekawy design nie są obojętne, ale to powinno być zdecydowanie drugoplanowe kryterium.

Na rynku odzieży sportowej można spotkać całą gamę wysokogatunkowej odzieży sportowej. Zaliczają się do niej między innymi legginsy uciskowe, z wysokim poziomem kompresji, które zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby zmniejszyć uszkodzenia mięśni podczas intensywnego wysiłku oraz zwiększyć przepływ krwi i tym samym spowodować szybszą regenerację. Dlatego nadają się nie tylko na trening, ale także, jako pomoc po intensywnym wysiłku.

Odpowiednio dobrane legginsy, uszyte z  elastycznego i przewiewnego materiału zapobiegają również przegrzaniu podczas ćwiczeń, ponieważ ułatwiają swobodny przepływ powietrza. Można spotkać także modele ze specjalnymi panelami, zapewniającymi dodatkowe wsparcie, które pozwalają skutecznie odparować wilgoć. Dzięki temu umożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury ciała podczas intensywnych ćwiczeń.

Najlepszym wyborem dla osób aktywnych są legginsy wykonane z wysokiej jakości, wytrzymałej i odprowadzającej wilgoć na zewnątrz przędzy, która szybko schnie i tym samym zapewnia skórze komfortową suchość i przyjemny chłód. Po prostu legginsy kompresyjne są idealnym partnerem treningowym przez cały rok.

Czym powinny się charakteryzować akcesoria kompresyjne, takie jak rękawy, czapki, czy też rękawice?

Jeśli chodzi o rękawy uciskowe, to powinny być one skonstruowane przy użyciu odpowiedniego gradientu kompresji, aby zapewnić skuteczne wsparcie goleniom i łydkom oraz zmniejszyć zmęczenie mięśni. Właściwy gradient kompresji zwiększa wydajność mięśni, poprzez większe dotlenienie i zmniejszenie poziomu mleczanu we krwi. Wzrost dotlenienia i redukcja wibracji mięśni, mają pozytywny wpływ na organizm, gdyż pozwalają zredukować zmęczenie i tym samym zapobiec kontuzjom, przy jednoczesnym zwiększeniu zwinności i czasu regeneracji.

Często w rękawach kompresyjnych można spotkać panele wentylacyjne, które zwiększają przepływ powietrza, zapewniając komfort podczas użytkowania. Poza tym rękawy podobnie, jak inne elementy sportowego stroju, uszyte są z materiału odprowadzającego wilgoć na zewnątrz. Warto również zwrócić uwagę na bezszwową konstrukcję, ponieważ zmniejsza ona ryzyko otarć i podrażnień.

Z kolei dobrze dobrana czapka kompresyjna gwarantuje ciepło i wygodę podczas długich, zimowych biegów. Często czapki sportowe wykonane są z ciepłego, elastycznego polaru oraz mają wygodną, bezszwową konstrukcję. Dobrze jest także wybrać model z odblaskowymi detalami, ponieważ poprawi on bezpieczeństwo i zwiększy naszą widoczność na drodze dla przejeżdżających samochodów, np. podczas biegu wczesnym rankiem lub wieczorem.

Ważnym elementem odzieży kompresyjnej, którą będziemy używali podczas zimowych biegów, stanowią także odpowiednio dobrane rękawice. Powinny one zapewniać dłoniom skuteczną izolację od zimna. Dobrym wyborem są modele z wewnętrzną warstwą polaru, która dodatkowo zapewnia utrzymanie ciepła. Są one zwykle uszyte z rozciągliwego, niekrępującego ruchu, materiału. Na rynku dostępne są również rękawice, których końcówki palców są kompatybilne z ekranem dotykowym telefonu.

Po prostu dobrze dobrana odzież sportowa może poprawić naszą wydajność, zapewnić szybszą regenerację po treningu oraz zagwarantować bezpieczeństwo na drodze, dzięki odblaskowym elementom. Praktyczne i funkcjonalne cechy tego rodzaju odzieży zapewniają także dodatkową pomoc w dążeniu do coraz lepszych, sportowych osiągnięć.

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.