Konsumpcyjny styl życia

definicja konsumpcjonizmu

W dzisiejszym artykule poruszymy temat konsumpcjonizmu: kiedy powstał i jak oddziałuje na społeczeństwo.

Definicja konsumpcjonizmu

Konsumpcjonizm to postawa lub styl życia polegająca na zdobywaniu dóbr materialnych i usług, a także pogląd polegający na uznawaniu tej konsumpcji za wyznacznik jakości życia (lub za najważniejszą, względnie jedyną wartość) – hedonistyczny materializm1.

Postawa konsumpcjonizmu pierwotnie nie była niczym negatywnym, ponieważ oznaczała konsumenta, który po zakupieniu jakiegoś produktu lub usługi używa ich dla ulepszenia jakości swojego życia. Konsumpcjonizm nabrał znaczenia perojatywnego dopiero po powstaniu społeczeństwa postmodernistycznego, które wkroczyło dumnie w lata dziewięćdziesiąte dwudziestego wieku.

Przyczyny powstania konsumpcjonizmu sięgają roku 1946, kiedy to po zakończeniu II wojny światowej amerykańscy żołnierze wrócili do swoich domów, by dać początek nie tylko baby boom2, ale także boomowi gospodarczemu. Konsumpcjonizm stał się nieodłącznym elementem kapitalizmu, który oferuje nieograniczoną liczbę dóbr oraz usług w większości zbędną przeciętnemu zjadaczowi chleba, jednak tak silnie wykreowaną poprzez marketing reklamowy i brak głębokiej refleksyjności społeczeństwa, że staje się szeroko rozumianą wartością życiową.

Czy konsumpcjonizm rzeczywiście jest zagrożeniem

Z nadejściem konsumpcjonizmu pojawili się także krytycy, którzy upatrują bezpośrednie zagrożenie dla społeczeństwa. Obwiniają konsumpcjonizm o zanikanie indywidualności człowieka. Współcześnie ludzie stracili swoją własną osobowość i są przede wszystkim konformistami uczulonymi na oczekiwania innych. Nie zastanawiają się, jakie są ich życiowe cele i co chcą osiągnąć, są jedynie niewielkimi trybikami w wielkiej maszynie społeczeństwa, codziennie noszą inną maskę i pomimo tego, że chcieliby czegoś więcej, wszystkie marzenia zamykają się w sferze posiadania.

Idealnym przykładem jest człowiek, który jest pracownikiem korporacji: dobrze zarabiający przedstawiciel klasy średniej boi się wychylić lub postawić i wyłącznie potakuje swoim przełożonym, by nie stracić swoich kupionych na kredyt cacek.

Powojenna kompensata urodzeń, inaczej krótkotrwały wzrost liczby urodzeń

One thought on “Konsumpcyjny styl życia”

  1. Oczywiście. Najlepiej zamieszkać w lesie i żywić się tym, co natura dała oraz nosić strój Adamowy, z liści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.