Sploty w łańcuszkach – jaki wybrać, by wytrzymał lata?

Kobieta trzyma w dłoniach złoty łańcuszek

Kostka, żmijka, singapur lub może koreana? Czy rodzaj splotu łańcuszka ma wpływ na wytrzymałość biżuterii? Jeśli tak, który typ wybrać, żeby móc ją nosić przez wiele lat?

Delikatny, subtelny czy może solidny i gruby niczym u amerykańskiego rapera? Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że przy wyborze łańcuszka kieruje się typem splotu. Zwraca jedynie uwagę na jego wygląd oraz to, czy pasuje do ich stylu. Tymczasem splot ma nie tylko znaczenie wizualne. Zależy od niego, czy będziemy cieszyć się biżuterią przez lata, czy uszkodzi ją jedno gwałtowne szarpnięcie.

Sploty w łańcuszkach – podstawowe typy

Można wymienić co najmniej kilkanaście rodzajów splotu łańcuszka. Przy czym część z nich to modyfikacje głównych typów, różniące się między sobą drobnymi detalami. Do podstawowych zalicza się m.in. ankier, jeden z najbardziej znanych splotów. Przypomina kształtem kotwicę, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Złoty łańcuszek ankier to wariant chętnie noszony przez kobiety oraz mężczyzn. Poza nim panie często wybierają kordel, inspirowany żeglarską liną. Ma na tyle dekoracyjny wygląd, że nie potrzebuje zawieszki. Z kolei panowie kupują mariner, również przywodzący na myśl łańcuchy kotwiczne. To dość mocny splot, co daje mu dodatkową przewagę nad klasyczną wersją.

Do popularnych splotów należy np. łańcuszek kulkowy, zwany koralikowym. Lubią go fani nieśmiertelników. Kobiety zwykle noszą na nim wisiorki. Fanki wyszukanych modeli zwracają uwagę na wyróżniający się oryginalną fakturą splot bizantyjski. To bardzo ozdobny łańcuszek, przez co bywa określany jako królewski. W wersjach z grubszym splotem trafia czasami na męskie szyje.

Jaki rodzaj splotu jest najtrwalszy?

Wiele typów wyróżnia się dużą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Do tej kategorii zalicza się nie tylko wspomniany już mariner. Należy do niej także figaro, z charakterystycznie spłaszczonymi, zazwyczaj dość grubymi ogniwkami. To solidny łańcuszek, który łatwo naprawić po zerwaniu. Ponadto warto wspomnieć o typie kłos, w którym formę zbożowego kłosa tworzą elementy ułożone na przemian. Konstrukcja sprawia, że to mocna, zbita biżuteria, która przetrwa kolejne sezony bez szwanku.

Rzeszy kobiet niezmiernie podoba się łańcuszek o splocie rolo, złożony z okrągłych, symetrycznych ogniwek. Każde łączy się z sąsiadami, składając się w rezultacie na dość solidną biżuterię. Subtelny, delikatny wygląd to tylko pozory – rolo bez trudu udźwignie nawet ciężki wisiorek.

Wśród mocnych splotów znajduje się też singapur. To masywny, gruby łańcuszek preferowany przez mężczyzn.

Łańcuszek na lata

Aby biżuteria okazała się dobrą inwestycją, warto wybrać łańcuszek z katalogu sprawdzonej marki, a potem złożyć zamówienie lub odwiedzić sklep osobiście. Takie punkty można znaleźć zarówno w dużych ośrodkach, jak i w mniejszych miejscowościach. Zakup złotego czy platynowego łańcuszka wiąże się z większym wydatkiem, dlatego lepiej skorzystać z oferty, którą przygotował renomowany jubiler Wrocław, Kraków, Warszawa czy Gdańsk – w tych oraz wielu innych miastach na klientów czekają godne polecenia sklepy z biżuterią. Wystarczy poświęcić nieco czasu na poszukiwania, aby wytypować odpowiedni lokal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.