Zabawki dla dzieci – co warto o nich wiedzieć?

dziewczyna bawi się zabawkami

W każdym domu, gdzie pojawia się dziecko, pojawiają się także rzeczy przeznaczone specjalnie dla najmłodszego członka rodziny. Najczęściej są to oczywiście rozmaite ubranka i zabawki dla dzieci, które towarzyszą pociechom już od pierwszych chwil ich życia.

W sklepach znajdziemy wiele zabawek – musimy jednak pamiętać, aby dopasowywać je do wieku i możliwości naszych maluchów. W ten sposób mamy pewność, że zabawy będą korzystnie wpływać na rozwój dziecka, a także, że będą dla niego w pełni bezpieczne.

Kiedy kupić pierwsze zabawki dla dzieci?

Wiele osób kupuje zabawki dla dzieci jeszcze przed narodzinami malucha. Po jego przyjściu na świat rodzina chce być przygotowana na każdą sytuację, stąd takie właśnie decyzje. Jeśli sięgniemy po produkty stworzone z myślą o najmłodszych, mogą one towarzyszyć dziecku już od samego początku. Niekiedy pojawia się jednak dylemat, co wybrać? Oferta zabawek dla niemowląt jest dość rozbudowana i znajdziemy w niej na przykład:

 • książki kontrastowe,
 • grzechotki,
 • maty edukacyjne,
 • miękkie kostki sensoryczne,
 • pluszowe przytulanki.

Oczywiście w przypadku najmłodszych, każda z tych zabawek powinna być używana pod okiem i stałą kontrolą rodzica. To zasada, o której nigdy nie możemy zapomnieć!

Zabawki dla dzieci w wieku przedszkolnym

Dziecko potrzebuje odpowiednich zabawek i akcesoriów nie tylko w pierwszych miesiącach życia, ale także w następnych latach, kiedy wkracza w kolejne etapy rozwoju. Artykuły tego typu będą nieco różniły się o tych, z którymi mieliśmy do czynienia wcześniej. Ale tu również musimy zwracać uwagę na jakość i wykonanie poszczególnych zabawek dla dzieci oraz na ich przeznaczenie. Producenci zwykle określają optymalny wiek małego użytkownika. Stąd możemy się dowiedzieć, że dla przedszkolaków najlepsze będą choćby:

 • tablice edukacyjne,
 • książki,
 • klocki,
 • samochodziki,
 • lalki,
 • gry planszowe.

Wiele tego typu zabawek znajdziemy np. na stronie www.kaufland.pl/asortyment/kidland.html. Każda z tych rzeczy pewnością sprawi radość i urozmaici czas każdemu dziecku, ale jednocześnie korzystnie wpłynie na jego rozwój psychofizyczny.

Jak dbać o zabawki dla dzieci?

Wybór odpowiednich zabawek to nie jedyne wyzwanie przed jakim stają rodzice. Kolejnym, dość trudnym zadaniem jest ich właściwa pielęgnacja. Mało kto wie, jak właściwie dbać o zabawki dla dzieci, aby zachować ich piękny wygląd. A do tego dochodzi jeszcze ważniejszy aspekt, czyli ten związany z ich higieną. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób postępować z zabawkami naszych pociech.

 • Pluszaki warto odświeżać co kilka tygodni i najlepiej robić to w pralce. Przed ustawieniem programu, sprawdźmy metkę – tam powinniśmy znaleźć informacje na temat temperatury i sposobu prania oraz suszenia. Musimy też pamiętać, że zabawki z mechanizmem grającym (o ile nie możemy go wyjąć) niestety nie nadają się do kontaktu z wodą.
 • Zabawki z plastiku z łatwością możemy umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Następnie należy je dokładnie wypłukać i osuszyć.
 • Zabawki drewniane są nieco trudniejsze w utrzymaniu, ale wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a będą służyły naszemu maluchowi przez długie lata. Po pierwsze – drewna nie należy moczyć, wystarczy przecierać je wilgotną szmatką nasączoną niewielką ilością delikatnego mydła. Po drugie – drewno powinno też powoli wysychać i nie należy przyspieszać tego procesu.  I po trzecie – impregnacja. Takie zabawki warto systematycznie nacierać oliwą z oliwek lub olejem spożywczym, aby zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem wilgoci i szybkim zniszczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.