Jak działa odżywka do włosów z kwasem cytrynowym?

Kobieta nakłada odżywkę do włosów

Marki kosmetyczne z roku na rok proponują coraz bardziej zaawansowane składniki odżywcze do włosów. Czasem jednak powracają do podstaw i sięgają do rozwiązań znanych sprzed lat. Doskonałym przykładem są odżywki do włosów z kwasem cytrynowym, które potrafią radykalnie poprawić stan pasm w kilka tygodni. Jak działa kwas cytrynowy na włosy?

Odżywka do włosów jako podstawa pielęgnacji

Jak pokazują badania trychologiczne, wiele kobiet stosuje do pielęgnacji włosów jedynie szampon. Tymczasem bez odżywki włosy nie mają szansy na gładkość, blask i miękkość. Odżywka powinna być stosowana po każdym myciu głowy, ponieważ nie tylko kondycjonuje włosy, ale też domyka ich łuski, zapewniając większą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Co powinna mieć w składzie dobra odżywka do włosów?

Przede wszystkim emolienty, czyli naturalne olejki, masła czy silikony, które otaczają włoski ochronnym filmem. Potrzebne są też składniki, które wzmacniają zerwane wiązania, czyli dogłębnie regenerują włosy. Takim składnikiem okazuje się na przykład kwas cytrynowy, który można znaleźć w kosmetykach do włosów jednej z popularnych marek. Jak dokładnie działa?

Jak działa kwas cytrynowy w produktach do włosów?

  • Nawilża włosy, nabłyszcza je i sprawia, że przestają się puszyć – kwas cytrynowy może pomóc nawilżyć włosy i zapobiegać ich wysuszeniu.
  • Usuwa nadmiar sebum – szampon z kwasem cytrynowym może pomóc usunąć nadmiar sebum z włosów i tak zwaną nadbudowę ze skóry głowy, zapobiegając przetłuszczaniu się włosów.
  • Przywraca włosom witalność i miękkość – kwas cytrynowy przenika przez powierzchnię włosa i wzmacnia jego wiązania.
  • Pomaga również scalać osłonki włosów i regenerować warstwy lipidowe.
  • Odżywka z kwasem cytrynowym wyrównuje pH skóry głowy, co może pomóc zapobiegać łupieżowi i innym problemom skórnym.

W jakich produktach do włosów można znaleźć kwas cytrynowy?

Dostępne są tak zwane pre-szampony z kwasem cytrynowym, czyli szampony do mocnego oczyszczenia włosów i skóry głowy. Używaj ich do pierwszego mycia włosów, aby przygotować je do przyjęcia składników aktywnych z innych produktów. Kosmetyki tego typu nie tylko myją, ale też intensywnie odbudowują włosy. Należy nanieść je na wilgotne włosy, delikatnie spienić na całej powierzchni, pozostawić na kilka minut i spłukać obficie wodą.

Kwas cytrynowy znajdziesz też w szamponach do konwencjonalnego mycia głowy – zwłaszcza w produktach do zniszczonych włosów. Warto też sięgnąć po dobrą odżywkę z kwasem cytrynowym jako uzupełnienie kompleksowej pielęgnacji. Odżywkę możesz stosować po każdym myciu – scala osłonki włosa i regeneruje warstwy lipidowe, dzięki czemu pasma odzyskują połysk, miękkość i doskonały wygląd.

Jak stosować odżywkę z kwasem cytrynowym?

Nanieś ją na włosy od połowy ich długości, pozostaw na trzy minuty i obficie spłucz wodą. Następnie wysusz włosy suszarką z średnio ciepłym nawiewem. Pozostawianie włosów mokrych, szczególnie na noc, szkodzi ich wiązaniom strukturalnym i osłabia je, dlatego włosomaniaczki polecają suszenie włosów suszarką z mocnym, ale chłodnym nawiewem. Koniecznie wypróbuj kwas cytrynowy w rutynie pielęgnacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.