JAK ROZCIĄGNĄĆ BUTY – 10 SPRAWDZONYCH METOD

kolorowe buty

Zamówiłaś za małe buty zimowe damskie, których nie można zwrócić do sklepu? A może nie chcesz ich zwracać, ponieważ jest to ostatni model i nie ma możliwości zakupienia ich w twoim rozmiarze? Nic straconego! Sprawdź, jak rozbić nowe buty dzięki naszym dziesięciu sprawdzonym metodom, stosowanym przez mężczyzn i kobiety na całym świecie.

Czy da się rozciągnąć każde buty

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak rozciągnąć buty, powinieneś dokładnie przyjrzeć się swojemu modelowi, gdyż nie każdy produkt będzie podatny na znane i mniej znane zabiegi. Przede wszystkim czy da się rozciągnąć za małe buty? Obuwie może powodować wiele kłopotów – być za krótkie, za ciasne w śródstopiu (w palcach), uciskać w podbicie lub ocierać piętę. Większość sposobów na „rozciąganie” działa na długość obuwia, jednak skuteczność zabiegów jest ograniczona. Da się jednak rozbijać buty w śródstopiu, jednak najbezpieczniejszą metodą jest robienie tego do wzmocnienia znajdującego się w przedniej części.

Rozciąganie butów zależy w znacznym stopniu od materiału ich wykonania. Botki i inne modele ze skóry naturalnej będą najbardziej podatne na zabiegi, jednak należy być ostrożnym, by nie uszkodzić materiału. Obuwie skórzane może dopasowywać się do stopy nawet do trzech miesięcy, dlatego jeśli nowe botki czy trzewiki uciskają i lekko obcierają, oznacza to, że dopasowują się do stopy. Rozważając rodzaj obuwia podatnego na rozciąganie, musisz pamiętać o sposobie ich wykonania – modele szyte są o wiele bardziej odporne na nacisk i nawet pod wpływem maszyny szewskiej nie powinny ulec zniszczeniu. Modele klejone są trudniejsze w rozbiciu, gdyż mogą się po prostu rozkleić.

Jak rozbić buty

1 – Użyj prawideł

Pierwszym sposobem na rozbicie zbyt małych butów jest użycie prawideł, które można zamówić w wielu sklepach internetowych. Najlepiej wybrać produkt z możliwością regulowania długości wykonany z drewna – wkładamy go do obuwia i stopniowo, bez pośpiechu, zwiększamy długość. Innym sposobem jest także nałożenie lekko wilgotnych skarpet (grubszych) na prawidła i włożenie ich do obuwia na noc. Następnego dnia należy założyć buty na stopę i rozchodzić je, by efekt się utrwalił.

2 – Wykorzystaj specjalistyczne preparaty

W sklepach obuwniczych można znaleźć specjalne preparaty do rozciągania obuwia – spryskaj nimi wnętrze buta, a następnie staraj się je rozchodzić. Dobrym pomysłem jest założenie dodatkowej skarpety i rozsądne limitowanie czasu. Jeśli jednego dnia zechcesz rozbić nowe buty, może się to skończyć bardzo bolesnymi otarciami.

3 – Włóż buty do zamrażalnika

Jak rozbić nowe buty bez bólu? Wystarczy napełnić woreczki wodą, następie włożyć je do zbyt ciasnego obuwia i schłodzić je na całą noc w zamrażalniku. Woda zmieniając stan skupienia zwiększy swoją objętość, delikatnie rozbijając trzewiki damskie i inne modele butów.

żółte szpilki

 

4 – Załóż mokre skarpetki

Jak rozchodzić buty? Załóż na stopy mokre skarpetki, a następnie wsuń je do obuwia. Pochodź chwilę po mieszkaniu, a następnie wypchaj trzewiki męskie i inne modele gazetami – pozostaw na całą noc.

5 – Wyłóż buty gazetami

Kolejnym, już nieco bardziej ryzykownym sposobem będzie wypchanie obuwia gazetami namoczonymi w spirytusie lub bezbarwnym denaturacie. Ta metoda jest odradzana w przypadku obuwia z farbowanym wnętrzem.

6 – Zmiękcz obuwie parą wodną

Kolejny sposób na to, jak rozchodzić buty. Zanim założysz je na swoje stopy, musisz potrzymać je przez chwilę nad garnkiem z wrzącą wodą, by para je zmiękczyła.

7 – Usuń wkładki

Jedną z najmniej inwazyjnych metod powiększenia obuwia jest po prostu usunięcie wkładek. Niektóre z nich mogą być bardzo grube powodując ucisk, dlatego można je wymienić na cieńszy model, zapewniając sobie większą przestrzeń wewnątrz obuwia.

czarne szpilki z zakrytymi palcami

 

8 – Rozgrzej je suszarką

Innym (również ryzykownym) sposobem jest nagrzanie noska lub pięty buta suszarką (należy być bardzo ostrożnym), po czym włożenia ich na stopy ze skarpetami i pozostanie w nich do momentu, aż się wychłodzą. Zabiegi powinny być powtórzone kilkakrotnie.

9 – Rozbij buty młotkiem

Ten sposób jest najlepszy jedynie dla wybranych modeli obuwia, które ma bardzo twardy zapiętek powodujący ocieranie pięty. Jak rozbić buty? Wyłóż zapiętek grubą warstwą gazet lub materiału i stukaj młotkiem od wewnątrz w miejsce, które wywołuje bolesność i otarcia.

czarne szpilki

10 – Oddaj obuwie do szewca

Jeśli żaden ze sposobów nie pomógł, ostatnią deską ratunku jest oddanie butów do szewca, który będzie wiedział co z nimi zrobić, by stały się wygodniejsze.

Metody dla wytrwałych

Wiesz już jak rozbić buty? My polecamy przede wszystkim użycie dedykowanych preparatów, prawideł i oddanie ich do szewca, bądź rozważenie ich zwrotu lub wymiany na inny, bardziej dopasowany model. Jeśli twoje buty zimowe męskie lub damskie są już rozciągnięte, pamiętaj o ich prawidłowej konserwacji! Przypomnij sobie, jak dbać o obuwie zależnie od pory roku i warunków pogodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.