Rożek, becik dla niemowlaka – czy warto?

Matka z dzieckiem

Dawniej używany przez nasze babcie i mamy, obecnie polecany przez lekarzy i położne. Rożek, zwany becikiem należy do niezbędnych akcesoriów w pierwszych miesiącach życia maluszka. Pomaga nowonarodzonym w adaptacji do nowego otoczenie, poprzez stworzenie naturalnej „ciasnoty” oraz zapewnienie namiastki warunków termicznych, do których dziecko było przyzwyczajone przez pierwsze miesiące życia, spędzone w brzuchu mamy. Zawinięte w becik maleństwo czuje się bezpiecznie, ma spokojniejszy sen. Rożek jest szczególnie polecany dla początkujących rodziców, którzy zyskują dzięki niemu pewność w noszeniu i układania niemowlęcia.

Wybór odpowiedniego modelu

Przed kupnem odpowiedniego rożka należy zwrócić szczególną uwagę na tkaniny, z których został on wykonany- muszą być delikatne, naturalne, oddychające i niealergizujące. Ze względu na swe unikalne właściwości, najpopularniejszy wybór stanowi bawełna,  która spełnia wszystkie powyższe kryteria. Warto zapoznać się też z innymi surowcami, z których powstaje rożek becik. Bazując na ich właściwościach oraz mając na uwadze porę roku, w której narodziło się niemowlę, należy wyselekcjonować model, który nie przeziębi ani nie przegrzeje malucha. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia rożka (zapinane na rzepy, zawiązywane) i podjąć decyzję mając na uwadze wygodę w codziennym użytkowaniu. Wybór wzoru oraz koloru artykułu jest kwestią subiektywną i zależy wyłącznie od naszego gustu.

Rożek w kolejnych etapach życia dziecka

Wraz z upływającymi tygodniami, zarówno maleństwo, jak i rodzice radzą sobie coraz lepiej z nowymi wyzwaniami. Zaczyna się więc odchodzić od otulania dziecka za pomocą rożka. Przejmuje on wtedy inne funkcje: może być wykorzystany jako mata dla dziecka uczącego się raczkować, dodatkowe wypełnienie wózka bądź łóżeczka, a także spełniać rolę kołderki lub ocieplacza. Dlatego ważne jest, aby wybierać tylko beciki dobrej jakości, które posłużą przez lata oraz będą towarzyszyć naszemu maluchowi w pierwszym etapie jego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.