Sukienki na ślub dla mamy weselnej – jakie powinny być?

Sukienka na ślub dla mamay

Ślub i wesel to jeden z najważniejszych dni w życiu młodej pary. W zależności od okresu przygotowań, a może on trwać choćby i dwa lata, ogromna część rodzinnych tematów skupia się przede wszystkim na przyszłości młodej pary i dniu ich wesela. Panna młoda wybiera dla siebie suknię i dodatki, pan młody garnitur czy smoking, omawiane jest szczegółowo miejsce wesela, menu, logistyka, miejsca gości przy stole. Najmniej czasu poświęca się natomiast jednej kwestii – wyglądowi rodziców, a przede wszystkim części bardziej wymagającej, czyli wyglądowi mamy pani młodej i pana młodego.

Sukienki na ślub dla mamy

Wśród setek detali charakterystycznych dla uroczystości weselnych, znika gdzieś aspekt emocji, które przez cały ten okres towarzyszą rodzicom, a szczególnie mamom i to bez względu na to, której stron pary to dotyczy. W trakcie przygotowań mamom udaje się skupić na poszczególnych zadaniach, ale w trakcie uroczystości to one, oprócz panny młodej, najbardziej przeżywają ten czas. Dlatego nie wolno zapomnieć o należnym im miejscu, a najlepiej to zrobić poprzez docenienie ich pracy, uczuć i emocji.

Mamy powinny czuć się podczas ślubu i wesela komfortowo, pod każdym względem, również wyglądu. Dlatego do listy zadań pary młodej należy zawsze dopisać jeszcze jeden punkt: sukienkę na ślub dla mamy.

Sukienki na ślub cywilny

Sukienki na ślub dla mamy powinno się zaplanować w liczbie min. 3:

  • sukienka na ślub cywilny,
  • sukienka na ślub kościelny,
  • sukienka awaryjna do przebrania się podczas wesela.

Model sukienki dla mamy na tak znaczącą uroczystość powinien być dobrze przemyślany. Niestety na polskich weselach można dostrzec częsty syndrom „królowej matki”, konkurencyjny dla Panny młodej. Dostępne w sklepach sukienki weselne bardzo często mają tak wyraźny charakter polskiego wesela, że stają się groteskowe. Bezpieczną opcją sukienki na ślub cywilny dla mamy będzie model stroju popołudniowego w wydaniu eleganckim. Dobrze skrojona i jeszcze lepiej uszyta suknia, najlepiej prosta w formie, strukturze, stonowanym kolorze tkaniny i dodatków będzie wyglądała doskonale w urzędzie cywilnym, który zwykle jest wykańczany złotem i czerwienią.

Sukienki na ślub kościelny

Podobna zasada umiaru sprawdzi się w przypadku sukienki na ślub kościelny, chociaż w tym przypadku można pozwolić sobie na więcej. Sprawdzonym wyborem jest zakup sukni tzw. koktajlowej, ale mocno zweryfikowanej stroną praktyczną. Rola mamy na weselu i ślubie zwykle jest niedopowiedziana.

Teoretycznie swoje zadania mają świadkowie, wszystkie osoby zaangażowane do pomocy, ale nie ukrywajmy, najczęściej honory domu pełni jedna z mam lub oboje rodziców. A to oznacza, że mamy są w ciągłym ruchu, dbają o samopoczucie gości, doglądają poszczególnych zadań. Muszą zatem w swoim stroju czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Takich warunków nie spełni długa suknia z falbanami, cienkie ramiączka czy przyciasny gorset. Wybierając suknię ma ślub i wesele najlepiej postawić na jej wygodny, chociaż elegancki krój, bezpieczną dla siebie długość, biżuterię ledwie podkreślającą urodę. To samo dotyczy obuwia, które powinno być wykonane ze szlachetnych składników i musi być wygodne.

Najpiękniejsze bukiety ślubne

Bukiet ślubny

Ważnym elementem uroczystości weselnych jest ślubny bukiet. Najpiękniejsze bukiety ślubne to takie, które wkomponują się w styl i kolorystykę całej oprawy weselnej. Tak naprawdę nie ma tu bukiet-kodu weselnego. Kwiaty mają swoją symbolikę, różną w zależności od kultury, chociaż determinowaną modą i zmiennością obyczajów. W polskiej kulturze funkcjonuje ok. 17 gatunków kwiatów, z których komponuje się ślubne bukiety, a każdy z nich ma odmienne znaczenie. Symbolikę gatunków można oczywiście wziąć pod uwagę, ale równie dobrze warto sięgać po kwiaty, które się lubi, nie oczekując ukrytych podtekstów. Najpiękniejszy bukiety ślubne powinien zachwycić przede wszystkim pannę młodą, będzie dobrze wyglądał na zdjęciach i dobrze leżał w dłoni, reszta zależy od indywidualnych gustów.

Przeczytaj także inny nasz artykuł i dowiedz się „Co symbolizują kwiaty na ślubie?

Artykuł napisała:
Wanda – copywriterka

Źródło:

  • Katarzyna Gajek, Ślub doskonały.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.