Zabawki dla niemowlaka – czym kierować się przy wyborze?

Kobieta trzyma niemowlaka na rękach z zabawką

Szukasz zabawek dla niemowlaka? Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy ich wyborze korzystając z poniższego poradnika.

Zakup pierwszej zabawki dla niemowlaka to wielka radość, ale także i wielka odpowiedzialność. Rodzice nowonarodzonego dziecka oraz bliscy, którzy chcą sprawić maluszkowi jego pierwszy prezent, muszą wiedzieć, czy wybrana przez nich zabawka jest bezpieczna i czy nadaje się dla tak małego człowieka. Czym kierować się przy wyborze zabawek dla najmłodszych, a jakich produktów należy stanowczo unikać?

Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą zabawkę?

Zabawka jest dowolnym produktem, który może zostać wykorzystany przez dzieci w celach rozrywkowych i edukacyjnych. Powszechnie uznaje się, że noworodki nie potrzebują jeszcze zabawek, a jeśli już to warto wybierać te, które pozytywnie wpłyną na rozwój funkcji poznawczych dziecka. Wybierając zabawkę dla tak małego dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na ich ciężar oraz rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane.

Jakie zabawki dla noworodka?

Noworodek jest w stanie, za pomocą dotyku, zróżnicować niektóre rodzaje powierzchni. Jest w stanie zobaczyć przedmiot z odległości około 20 cm, ale nie do końca rozpoznaje jego kształty oraz kolory. Pierwsze zabawki dla noworodka powinny być przede wszystkim miękkie i wykonane z naturalnego materiału.

Zabawki dla niemowlaka – jakie wybrać?

Zabawki dla niemowlaków powinny być pozbawione sztucznych materiałów, plastiku oraz twardych elementów. Najlepszym wyborem dla tak małego człowieka są zabawki pluszowe o zróżnicowanych strukturach oraz gryzaki wykonane wyłącznie z naturalnych surowców.

Z jakich materiałów powinny być wykonane zabawki dla niemowlaka?

Zabawki dla niemowlaka powinny być całkowicie pozbawione plastiku i sztucznych materiałów. Decydując się na gryzaki warto sięgać po te wykonane z naturalnych surowców, na przykład gryzaki klonowe. Niedopuszczalne są dodatki PCV czy silikonu. Zabawki pluszowe powinny zawierać naturalne, bezpieczne wypełnienie.

Jakie zabawki dla półrocznego dziecka?

Półroczne dziecko jest w ciągłym procesie kształtowania umiejętności ruchowych, wzrokowych oraz dotykowych. Aby usprawnić ten proces, warto sięgać po zabawki edukacyjne o zróżnicowanych strukturach i kolorach. W ten sposób półroczne dziecko uczy się odbierać nowe bodźce z otoczenia.

Czego unikać w zabawkach dla najmłodszych dzieci?

Brak sztucznych elementów i odpowiedni rozmiar zabawki to główne kryteria, którymi zależy kierować się wybierając produkt dla małego człowieka. W przypadku zabawek dźwiękowych należy zwrócić uwagę na to, aby nie były one za głośne. Nadmierna głośność nie tylko wystraszy dziecko, ale także może doprowadzić do uszkodzenia słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.