Co ubiór mówi o człowieku

co ubior mowi o czlowieku

Dziś poruszymy ciekawą kwestię, która do tej pory zajmowała stylistów oraz projektantów. Czy istnieje coś takiego jak psychologia ubioru i to, w jaki sposób się ubieramy może powiedzieć coś o nas samych? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Powiedz mi, w co się ubierasz, a powiem ci kim jesteś

Według psychologa Dariusza Tarczyńskiego ciało ludzkie to strefa, którą można podzielić według świadomości. Głowa i ramiona obejmują nadświadomość, tułów jest świadomością, a nogi podświadomością i są one odzwierciedleniem naszych wyborów, np. ubierając czerwoną spódnicę lub spodnie podświadomie pragniemy nowych doznań seksualnych, a na poziomie tułowia gdy chcemy podkreślić naszą dynamikę osobowości. Czerwień na głowie ma natomiast podkreślić poczucie pewności siebie i inteligencję.

Amerykański psycholog wysnuł takie stwierdzenie, że ubiór wyzwala w nas określone postawy i cechy. Mundur policjanta, żołnierza lub biznesowy uniform może okazać się pomocny w osiąganiu wyznaczonych celów.

Nastrój także wpływa na nasze wybory odzieżowe. Swoim stylem ubierania komunikujemy światu, kim jesteśmy i czego oczekujemy od świata. Czasem chowamy się za swoim strojem, zakładając powyciągane swetry i dresy, wycofując się.

To, w co się ubieramy często kreuje nas samych. To oznacza, że jeśli ktoś bliski wymaga od nas, żebyśmy nie malowali ust na czerwono i nosili dżinsy i buty sportowe, pragnie również, żebyśmy byli bardziej swobodni i dostępni. Ulegając takim prośbom, w niedługim czasie dostosowujemy się, tracąc odrobinę swojej tożsamości.

Psychologia ubioru

Noszenie klasycznych, neutralnych ubrań, dobrze skrojonych jeansów i t-shirtów daje innym komunikat, że jesteś osobą ułożoną i spokojną, a jednocześnie nudną i przewidywalną. Noszenie codziennie czerni sprawi, że ludzie będą postrzegać cię jako indywidualistkę, która chce zwrócić na siebie uwagę. Noszenie ubrań z tamtej epoki znacznie postarza i sprawia, że wydajesz sie tradycjonalistką.

Ludzie, którzy noszą wyłącznie markowe ubrania, a w dodatku uwielbiają odnosić się z metkami uznawani są za snobów i ofiary mody. Kobiety noszące ubrania dla mężczyzn lub wybierające stroje unisex postrzegane są za chłopczyce, nie dbające o siebie i sfrustrowane feministki, dlatego często przez płeć przeciwną traktowane są z dystansem.

Tak samo kobiety, które epatują golizną, pokazują nogi i dekolt przez mężczyzn są uważane za kobiety lekkich obyczajów.

Wybieranie ubioru może dużo powiedzieć o naszej osobowości, dlatego warto poświęcić się, wybierając stroje odpowiednie do okazji.

One thought on “Co ubiór mówi o człowieku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.