Czy ojcostwo zmienia mężczyznę

jak być dobrym ojcem

Po narodzinach dziecka nie tylko kobiety dopada długotrwały baby blues. Mężczyźni, którzy byli lekkoduchami, lubili ryzykowne zachowania i często imprezowali, po narodzinach dziecka zmieniają się nie do poznania.

Badania naukowe potwierdzają

Dowiedzmy się, czy ojcostwo zmienia mężczyznę od naukowej strony: badania wykazują, że mózg ojca zmienia się tak jak mózg matki poprzez aktywację niektórych połączeń nerwowych. Udowodniono także, że mężczyźni, którzy wcześniej byli bardziej skłonni do przestępstw, wykroczeń i złego trybu życia po urodzeniu dziecka zaczynali o siebie dbać, rzucając palenie oraz dbając o swój stan zdrowia.

Młodo upieczeni ojcowie zaczynają myśleć o przyszłości i priorytetem dla nich staje się bezpieczeństwo rodziny i swoje. Obawiają się, że ulegną wypadkowy, przez który nie zapewnią rodzinie odpowiedniego wsparcia i utrzymania.

Jak odnaleźć się w nowej roli

Jeśli jesteś świeżo upieczoną, młodą mamą, która jest zdana wyłącznie na pomoc męża, bo jej rodzina mieszka daleko z pewnością przeżywacie trudne momenty. Mężczyźni, nawet jeśli skorzystali z krótkiego urlopu muszą wracać do pracy, a Ty? Czujesz się potwornie zmęczona i masz wrażenie, że twój mąż wymiguje się od obowiązków opieki nad dzieckiem.

Jak temu zaradzić? A może po prostu nie doceniasz swojego mężczyzny? Może na początku to Ty odsunęłaś go od opieki nad niemowlęciem, mówiąc mu że źle trzyma butelkę/nie tak się zmienia pieluchy/zostaw, wykąpię dziecko sama? Pomyśl, to dla niego zupełnie nowa rola, tak jak i dla ciebie, a z racji tego, że mężczyźni zwykle biorą takie sprawy za punkt honoru i po prostu nie powiedzą ci o żadnych wątpliwościach.

Doceń męża

Spójrz na to z innej strony. Zanim wypomnisz mu, że się nie stara i nie interesuje dzieckiem sprawdź, kto wybrał i kupił najlepszy i najbezpieczniejszy fotelik samochodowy? Kto zarwał noc, by urządzić pokoik dla dziecka? Kto sprząta, gotuje i kupuje prezenty, żebyś miała lepszy nastrój?

Raczej unikaj tematów na forach internetowych, bo nie dowiesz się na nich, jak pomóc waszej rodzinie. Jedyne, czego się tam dowiesz będzie : „mężczyźni nie zajmują się dzieckiem bo uważają, że to kobiece zajęcie” lub „rób swoje i płacz po nocach, może problem sam się rozwiąże”. Najważniejsza jest rozmowa oraz chwalenie swojego męża lub partnera za to, co robi dla ciebie i dziecka, nawet jeśli to drobiazgi.

One thought on “Czy ojcostwo zmienia mężczyznę”

  1. Mój mąż pomaga mi we wszystkim i wręcz zabiera dziecko. Dzięki temu mam czas na wszystko. Codziennie dziękuję Bogu za moją rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.