Jak przechowywać biżuterię

Kobieta przechowuje swoją biżuterię

Eleganckie i błyszczące kosztowności w sposób gustowny komponują się z wieloma współczesnymi stylizacjami. Jednak, aby biżuteria zawsze prezentowała się idealnie, konieczna okazuje się odpowiednia dbałość o nią. Wszystko, zaczyna się od właściwego przechowywania kosztowności i poddawania jej regularnej konserwacji. O ile w tej drugiej kwestii warto skorzystać z porad profesjonalnego jubilera, o tyle w sprawach przechowywania biżuterii, można poradzić sobie samemu.

Zalety właściwego przechowywania kosztowności

Właściwe zabezpieczenie wyrobów jubilerskich chroni je nie tylko przed zagubieniem lub kradzieżą, ale także przed przedwczesnym zniszczeniem. Promienie słoneczne wpadające przez okno prosto na blat szafki lub toaletki, na której leżą kosztowności mają negatywny wpływ nie tylko na barwę, lecz także na strukturę biżuterii. Ponadto bezpośredni wpływ z powietrzem, kurzem, a także wilgocią ma destrukcyjny wpływ na kruszce, a także na kamienie szlachetne.

Złoty łańcuszek leżący przez wiele miesięcy, a nawet lat w kacie szafki straci swój blask, a jego kolor stanie się nieestetyczny. Dlatego biżuterię po zdjęciu należy zawsze wkładać do szkatułki. Warto zadbać o takie pudełko z przegródkami, w którym można przechowywać wszystkie swoje skarby. Zaletą szkatułek na kosztowności jest fakt, że wszystkie elementy biżuterii znajdują się w jednym miejscu. Ważne okazuje się również dopasowanie pudełka do indywidualnych potrzeb użytkowych. Nie każda bogato zdobiona szkatuła stanie się praktyczna i funkcjonalna.

W zależności od ilości kosztowności należy wybrać pudełko z odpowiednią ilością przegródek. Wszystkie kosztowności powinny zostać poukładane oddzielnie. Trudno, aby w idealnym stanie zachował się złoty łańcuszek podarowany kilkanaście lat temu, gdy zostanie on ciasno zwinięty w kłębek i splątany z bransoletkami lub wisiorkami. Najlepszym pomysłem okazuje się umieszczenie w każdej przegródce oddzielnie jednego elementu biżuterii, aby jeden nie ocierał się o drugi.

Jeśli chodzi o długie wisiorki, to warto je powiesić na specjalnych wieszakach, które można umieścić w szafie ubraniowej. Natomiast osoby posiadające dużą ilość bransoletek, mogą kupić specjalny stojak na bransoletki, który z łatwością da się schować do szuflady.

Gdzie nie należy przechowywać szkatułki z biżuterią

Wbrew pozorom umieszczenie szkatułki z kosztownościami ma ogromne znaczenie. Mogłoby się wydawać, że skoro biżuteria znajduje się w pudełku, to jest bezpieczna. Nic bardziej mylnego! Każdy rodzaj kosztowności, zarówno ze złota, ze srebra, z kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi, syntetycznymi, jak i prawdziwe perły muszą być przechowywane w suchym i zaciemnionym miejscu.

Należy unikać wilgoci i pary. W tym przypadku łazienka okazuje się złym miejscem na przechowywanie szkatułki z kosztownościami. Nie powinno się jej także umieszczać w widocznych miejscach salonie, w jadalni ani w przedpokoju, ponieważ może stać się łatwym łupem dla złodziei. Miejsce szkatułki z kosztownościami jest w sypialni w toaletce lub w szafie ubraniowej. Drogie, zabytkowe klejnoty powinny zostać schowane w sejfie lub w innym miejscu pozwalającym na zamknięcie ich na klucz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.